Tüm Kategoriler

Tag Heuer Saat

Tag Heuer Saat
Rolex Saat Tag Heuer Saat

Edouard Heuer ‘in İsviçre’nin uzak Jura dağlarının Saint - Imier kasabasında 1860 yılında kurduğu atölye ile Heuer markası ortaya çıktı.

Bu durum 19. yüzyılın son 25 senesinden günümüzde dek gelen alışılmadık bir saat hikayesinin de başlangıcı oldu ve Heuer ismi sektörde daima sembol bir isim olarak karşılandı.

Önceleri bütün tasarımlar anahtarlı taç taşıyordu.

1866 yılında Eduard Heuer atölyesini Bienne’e taşıdığında,  sektörde ilk kez geliştirdiği anahtarsız taç çalıştıran dolama sistemi ile Viyenadaki uluslar arası sergide büyük bir başarı sağladı.

Amerikalı güçlü üreticiler, Avrupa Pazarı‘na yüklendiğinde “Heuer” firması mensubu bulunduğu İsviçre endüstirisine tasarım, mühendislik ve imalatın her alanında yenilikler yaparak büyük hizmetlerde bulundu. Ortaya çıkan ve zamanı ölçmenin gerekli olduğu sporlar yavaş yavaş yayılıyordu.

Zamanı ölçebilmek gittikçe daha önemli bir hale geliyordu. Eduard Heuer, bu fırsatları iyi değerlendirdi ve 1882’de en fazla cep kronografı üreten kişi oldu.

1886’dan bugüne kadar pek çok mekanik ürün imalatçısı tarafından kullanılan ünlü salınan kanatın patentini alan Tag Heuer Saat, böylece üst düzey sporlarda zamanlama aleti ve kronograflarda referans standartı olarak  tarihe geçti.

1889’da Paris’teki sergide Heuer’in cep kronografı gümüş madalya kazandı. 1892’deki Eduard Heuer’in ölümü ile 20. yüzyıla damgasını vuracak dramatik değişiklikler sağlayacak iki kardeş firma yönetimine geldi.

Bu iki kardeş, firmanın geleceğinin İsviçre dışında olduğuna karar verdiler. Bu amaçla yerel ithalatçılarla bğlarını güçlendirerek ihracata hız verdiler.

Uluslararası ilişkilerini güçlendirdiler. Bu arada spor alanında da büyük yenilikler oluyor, modern spor ilk şeklini alıyordu. Bu durum spor yarışmlarında zamanı çok t,hassas bir şekilde ölçmenin gerekli olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyordu.

Sonuç olarak Charles Auguste Heuer çalışanlarına bu ihtiyaçları giderecek hassas bir zaman ölçer geliştirmeleri talimatını verdi.

Yapılan araştırmalar 1916 yılında meyvesini verdi. Ve Tag Heuer Micrograph ile Tag Heuer Microsplit doğdu. Saniyenin 100’de 1’ini ölçecek mekanik kronograflar ile Heuer 1920 Antwert, 1924 Paris ve 1928 Amsterdam Olimpiyat oyunlarına resmi zaman tutucu oldu.

Bunları pek çok spor yarışmasına sponsorluk izledi. Ve Heuer 10 yıllar boyunca 1000lerce kronograf üretti.

Cep modellerinden başlayarak bugünki elektronik modeller devrimine kadar her türlü yeniliğe kolaylıkla ayak uyduran ve hatta öncü olan İsviçre şirketi, modelleri, stili ve zevkleri ile her devirde aranan bir marka olmayı başardı.

Bu nedenle Tag Heuer, serüveni modern dünyada 120 senedir devamlı sürüp giden bir tutku haline geldi.

1969’daki dünyanın ilk dörtgen otomatik su geçirmez kasalı kronografı Monaco’yu üreten Heuer 1975’te ilk kez saniyenin 1/100’ünü ölçebilen quartz kronograf kol aksesuarını üretti.

Arkam Ojjen 185 yılında sahibi olduğu Tag (Techniques D’avant-Garde) grubunu, eski bir İsviçre firması olan Heuer ile birleştirerek “Tag Heuer” adı altında yeni bir şirket kurdu.

Böylece asırlık Heuer tasarımlarının yeni adı Tag Heuer oldu. İsviçre endüstride bu sırada zor günler yaşıyordu.

Tag grubu şirketin idaresini eline alınca piyasa koşullarına uymakta oldukça büyük zorluklar yaşayan İsviçre  endüstride dev bir marka yaratarak büyümeye karar verdi.

Bu idealini hayata geçirmek için üründe yeni bir dünya yaratmaya karar veren Tag grubu sporun gücü ile sanatın zarafetini birleştirerek hayallerini gerçekleştirme yolunu seçti.

Tag grubundan gücünü, Heuer’den de tecrübesini alan Tag Heuer ilk etapta formula 1 yarışlarının resmi zaman tutucusu oldu.

Yapılan bu işbirliği markaya çok büyük faydalar sağladı.

6 sene içerisinde şirketi 5 misli büyüten bu işbirliğinden sonra Tag Heuer,  bir dünya markası olarak klasikleşti ve birçok ünlünün kendi yaşam tarzı ile bağdaştırdığı bir marka olarak çağımıza damgasını vurdu.

Tag Heuer, 1999 yılında lüks ürünler de dünya devi olan LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessiy) grubu tarafından satın alındı.

 

brad pitt tag heuer

© 2019 saat