Tüm Kategoriler

Quinting Saat

Quinting Saat
Seiko  Yeni Saat Breitling Emergency Mission Saat

1993’te Cenova’da, 3 saat mühendisi tarafından kurulan şirkete, ekibin en genç mühendisi Rene Quinting’in adı verilmiştir.

Yedi yıllık uzun araştırmalar ve deneyler sonucunda ilk şeffaf kol saati ürettiler.

İlk şeffaf kronometreyi de üreten Quinting, 1999’da The Revue des Montres öülünü kazandılar. 

Quinting 7 yıllık özverili bir çalışma ve Ar-Ge faaliyeti neticesinde dünyanın ilk transparan kronografını ve makinesi safir olan modelini üreterek isviçre endüstrisinde geçmişten geleceğe bir dönüm noktası sayılan yeniliği hayranlarının beğenisine sundu.

Pascal Berclaz bu yeniliklerin aynı zamanda isviçre tarihinin bir özeti sayılabileceğini ifade etti.

Berclaz kendisinin elektrik mühendisi olduğunu kaydederek sadece akrep ve yelkovanı olan bir kronograf yapabilmek için 2000 yılında 5 mühendis olarak yola çıktıklarını ve bugünkü duruma geldiklerini kaydetti.

Halen Quinting’in 3 kolleksiyon ile yıllık 3000 adet ürün tasarladığına dikkat çeken Pascal Berclaz,20 ülkede satışa sundukları ürünlerin fiyat aralığının 8000 dolar ile 3000 000 dolar arasında değiştiğini belirtti.

İsviçre Kabinesinde görevli 7 bakandan dördünün Quinting ürünlerini taşıdığını söyleyen Pascal Berclaz, kullandıkları teknikler ile isviçre sektörünün geleceğinin kendi ürettikleri ürünlerde gizli olduğunu belirtti.

Quinting başkanı Pascal Berclaz’ın en iddalı açıklması ise bu ürünlerin taklit edilmesinin imkansız olduğunu sölemesiydi.

Pascal Berclaz, endüstri için imkansız olarak değerlendirilen üç önemli aşama sonucunda ürettikleri modellerde mükemmelliği yakaladıklarını ifade ederek bu aşamalardan birincisinin dünyanın yüzde yüz transparan olan ilk kronografını geliştirmek olduğunu, 7 yıllık bir araştırma -geliştirme faaliyeti sonucu bunu başardıklarını kaydetti.

Berclaz kendileri için ikinci önemli aşamanın, metal olmayan şeffaf malzemeden yapılmış bir aksam oluşturmak olduğunu bunud’da safir parçalardan oluşan mek Brequanizma üreterek yyine 2000 yılında başardıklarını kaydetti.

üçüncü imkansız gibi görünenen aşamanın ise saniye ibresini sanki uzay boşluğunda asılımışcasına döndüren hayranlık uyandırıcı bir aksamı ifade eden Pascal Berclaz, böyle bir aksamı 2002 yılında yapmayı başardıklarını söledi.

Pascal Berclaz’ın açıklamalarına göre Quinting’e dördüncü imkansız görevi ise birçok değerli ödüle sahip yarış otomobili pilotu Ange Brade tarafından verildi, yüksek hızda seyreden yarış arabalarında oluşan baskıve basınca dayanıklı bir ürün arayışında olan Barde Quinting yetkililerii le görüşerek kendilerinden böyle bir model üretmelerini istedi.

Bunun anlamı ise şuydu : Yarış arabaları pilotları, özelliği olan araba kullananlar, lüks tekneyle denize açılanlar ve özel jetinde dinlenen çağdaş erkekler için çok özel bir aksam geliştirmeli,ayrıca serideki her bir parça emsalsiz olmalı ve Quinting’in transparan aksamı içersine bir otomobilin dönmesini sağlayacak düzenek kurmalıydı.

Ayrıca her ürün kendisine has bir harekete sahip olmalıydı .

Ve böylece Quinting Challenge serisi doğdu. Quinting Challenge kolleksiyonundaki ürünlerde, yarış otomobillerinde olduğu gibi, safir çarkların üzerine lastikler yerleştirildi ve bunlar dişlerle kaplandı.

Böylece uzun ömür,sağlam tutunma ve dakiklik sağlandı. Quinting’in yarış arabası pilotlaı için ürettiği modellerde kolun hareketleri ile yerçekimi etkisini en indirmek hatta yok etmek gerekiyordu.

Bu hedefe uşlaşmak için Quinting, Abrham Louis Bequet tarafından 1801 yılında bulunan ve bir şiir gibi değerini koruyan tourbillon yönetimine ek olarak, sadece yerçekim hareketlerini değil, ayrıca golf oynyan veya viyolonsel çalan ve hattta bir uzay mekiği kullanan kişinin el hareketlerinden kaynaklanan tüm hataları telafi etmenin bir yolunu buldu.

Onun tasarımı sadece yer çekimi değil, diğer güçlerin etkisini de yok ediyor. Böylece zamanın hassaslığını titiz bir şekilde sağlıyor.

Bunu gerçekleştirmek için Quinting dünya çapında bir ilk olan iki parçanın zıt yönlerde hareket ettiği diğer bir deyişle saniye çarklarının ve ssabiye ibresiyle diğer çarkların zıt yönde döndüğü güçleri karşılıklı dengeleyen dünyanın ilk transparan aksamını oluşturdu.

Böylece bir çark grubu ivme kazanırsa diğeri ivme kaybedecek ve akıl almaz Quinting sistemi sayesinde güçler karşılıklı dengelenecekti. Böylece sanatı şekle bürünen bilgi olarak tanımlayan ilkenin kılavuzluğunda Quinting Ferrari’yi yarattı.

 

Quinting Saat Logosu

© 2018 saat