Tüm Kategoriler

Kum Saati

Kum Saati
Pierre Rucci Saat Güneş Saati 3

 Kum saatleri, temelde şekil olarak yuvarlak, hatta yumurta şeklindeki iki kaptan oluşmaktadır.

 Temel mantık üst haznedeki maddelerin –ki genelde kum olur- aşağıdaki hazneye yavaş yavaş akarak dolmasıdır. Bu mekanizma içindeki maddeler çok farklı olabilmektedir. Bu maddelere birkaç örnek vermek gerekirse; yumuta kabukları, mermer tozları, civa maddesi ve normal kum bunlardan birkaçıdır.

 Kum saatlerinin günlük hayatta çokça kullanılmamasının nedeni, zaman ölçümü mekanizması olmamasıdır. Gösterimi ibreleri bulunmamaktadır ve belli zaman periyodlarına göre çalışmaz.

 Süreli bir zaman ölçüm aleti olarak kullanılır. Sadece bir zamanın başlangıç ve bitişini belirtmektedir. Ufak zaman aralıkları ölçmek için oldukça sağlıklı ve çok bilinen bir yöntemdir.

 Ayrıca çok estetik olabilmekte ve kullanımı için insanları istekli kılabilmektedir. Tarih boyunca bir çok zaman diliminde kullanılmıştır.

 Örneğin insanlar kiliselerin içinde dua ettikleri zamanı ölçmek için kullanırlardı. Ayrıca yemek yapımında da oldukça fazla kullanılmaktaydı.

 Kadınlar yumurtanın pişip pişmemesini bu tasarıma  göre ayarlardı. Çok pişmiş ve az pişmiş yumurta ölçüsü bu ürünler idi.

 Askeri disiplin veya uyulması gereken kuralların olduğu hemen hemen her yerde tarih boyunca kullanılmıştır. Örneğin eski gemiler için kullanılan bu tasarımlar, gemi tayfasının nöbet süresini ölçmek için yaygın bir şekilde kullanılırdı.

 Böylece kullanımı hat safhaya ulaşırdı.

gölgeli kum saati gümüş kum saati kırmızı kum saatidesenli kum saati

© 2019 saat