Tüm Kategoriler

Kol Saati

Kol Saati
Michael Kors Saat Bellagio Saat

  Her ne kadar bugün çeşitli cep telefonları veya cep bilgisayarları onlara rakip olarak ortaya çıkmış hatta onların yerini almaya başlamışsa da çoğumuz kol saatleri olmadan kendini çıplak hissetmektedir.

 İlk kol saati Cenevre’de 1770 yılında Jaquet-Droz Und Leschot şirketi tarafından bileğe takılabilecek bir ürün yapması ile bulundu.

  Bugüne ulaşabilen en eski model örneği ise 1806 yaşına aittir ve o dönem imparatoriçesi Josephine için yapılmıştır, yapan kişi Parisli bir kuyumcu olan Nitot idi ve kayışı, incilerle, yakutlarla süslenmişti.

  Çıkış noktasına bakarsak,  göreceğimiz şey vakitleri kısıtlı ve seri hareket eden askerleri göreceğiz.

  İlk kol modelleri askerlere yönelik yapılmıştır. Kimi zaman yerleri değişmiştir; ayak, cep.. Ama genel kullanımda insanlar bilekte karar kılmışlardır.

  Günümüzde artık o kadar çok benimsenmiştir ki, evden çıkarken unutulduğunun anlaşılması geri dönme sebebi bile olabilir, çünkü her gün takılan bir aksesuarın orada olmaması, bakıldığında yerinin boş durması ve istenilen her an vakit bilgisine ulaşılamaması sinir bozucu olacaktır. 

  Gerçi artık bilgisayarın veya cep telefonun olduğu her yerde zaman bilgisine ulaşmak mümkündür, ama hiçbiri koldaki gibi bir aidiyet hissi vermemektedir.

  Ve önemi azalsa da artık bir statü göstergesi haline gelmektedir. Yeni tanışılan kişide ilk bakılan ve kişi hakkında oluşturulacak düşüncelere yön veren bir aksesuardır aynı zamanda.

kırmızı bayan kol saati klasik spor kol saati  siyah kayışlı kol saati

© 2019 saat