Tüm Kategoriler

Güneş Saati

Güneş Saati
Aero Blu Saat

 Güneş saati ve geçmişi çok eski zamanlara dayanmaktadır; çok eski zamanlarda insanlar zamanı ölçmek için dikey bir çubuk yardımı ile güneşin ufuktaki hareketi ve bu çubuk ile yarattığı gölgeyi izleyip zamanı tahmin etmeye çalışıyorlardı.

 Bu yöntemin tamemen doğru bir ölçüm olmadığı zaten bilinmektedir. Bu çubuğa gölge çubuğu veya gnomon da denilmektedir.

 Geçmişine bakarsak en eski ürün, Mısırlılar tarafından milattan önce 1500 yıllarında kullanılmaya başlanmıştır.

 Onun dışında mayalar, inka uygarlığı gibi zamanında öncü olan uygarlıklarda bu ürünleri ve benzeri ölçüm mekanizmalarına rastlanılmamıştır.

  İnsanlar zaman geçtikçe bu tasarımlarda ki sapmaları kontrol etmeye çalıştılar, tahminlerini daha kontrollü ve daha sağlam yapmaya çalıştılar ama pek fazla bir yol bulamadılar. Ama Milattan sonra 1. Yüzyıl içinde kutup yıldızı devreye girdi ve kullanılan çubuğu kutup yıldızına döndürerek varolan hata payını azaltma yoluna gittiler ve işe yaradıda.

 Rönesans döneminde ise bu ürünler oldukça popüler olmuş ve çok sayıda üretimi yapılmıştır. Hatta ustalığı kavramı oluşmuştur.

 Bu konuda ustalar yetişmeye başlamıştır. Bu kişilerin kendine has eğitim biçimleri, yapım aşamasında sakladıkları sırları ve teknikleri vardı.

 Bir çok çeşitte yapımı gerçekleşmiştir. Boyutlar değişmiş, desenler değişmiştir ve yatay, dikey ve ikisinin arası olmak üzere üç çeşit tasarım üzerinden gidilmeye başlanmıştır.

  Buyuk Park Gunes Saati dereceli güneş saati

beyaz güneş saati    dikey güneş saati

 

 

© 2019 saat