Tüm Kategoriler

Esprit Saat

Esprit Saat
Samsung Saat Police Yeni Saat

  ABD nin San Francisco şehrinde Susie ve Doug Tompkins çiftinin station wagon araçlarında satmaya başlayarak yarattığı 40 yıllık Esprit de Türkiye pazarının cazibesinden uzak duramadı.

  5 kıtada 44 ülkede 650 civarında mağazası olan ve cirosu 3 milyar Euro ya yaklaşan Esprit, artık Türkiye’de. Esprit de, yerli markaların çoğaldığı, yabancıların uzak duramadığı, son olarak H M, C A, GAP gibi devlerin girme hazırlıkları yaptığı Türk perakende sektörüne kayıtsız kalamadı.

  Tomkins çiftinin ve markaları Esprit in kaderi 1971 de Hong Kong lu Michael Ying ile tanışınca tamamen değişti. Esprit aynı yıl Hong Kong ve Almanya da ortaklıklara gitti.

  Almanya daki ilk mağaza Köln de 1979 da açıldı. 1986 da şirket Tayvan, Hollanda, Belçika ve Danimarka da mağazalar açtı. 1987 de Fransa, Norveç ve İngiltere ye giren Esprit, 1992 de Hong Kong da halka açıldı. 

  Amerika da doğmasına rağmen Avrupa da daha yaygın olan ve bugün Avrupa merkezi Almanya, Asya merkezi Hong Kong da bunan Esprit, 3 milyar Euro ya yakın bir ciroya sahip. 400 milyon Euro ya yakın kárı eden şirket 2006 yılında yüzde 23 ün üzerinde büyüdü.

  Şirketin kadın, erkek ve çocuk olmak üzere tüm aileyi hedefleyen bir marka olan Esprit in kendisine mağaza sayısı 650 civarında ve toplam satış noktası 12 bini aşıyor. Esprit her yıl 20 bin civarında ürün tasarlıyor. Esprit tüm dünyada 817 bin metrekare satış alanını geçti.

Giyim ürünleri dışında gözlük, mücevher, aksesuar ve saat üretimleride bulunuyor.

Esprit

© 2019 saat