Tüm Kategoriler

Dünya Saatleri 2

Dünya Saatleri 2
Hislon Saat Swiss Mountaineer Saat

Ortaçağda ise insanlar artık zaman ölçümünü doğaya bırakmak istememişler ve bu durumu geliştirmek için zamanı ölçen bir alet geliştirmeye karar vermişlerdir.

Yaratılışı için önce temel fonksiyonları yerine getirecek parçalar yaratılmaya çalışılmıştır. Ve böylece  tasarımı başlamıştır.

Önce dişliler, sarkaçlar, spiraller, saat mekanizmaları yaratılmaya başlanmıştır. Ürünler genellikle insanların toplu olarak bulunduğu yerlere konmuştur.

Ve bu yerler genellikle insanların belli zamanlarda buluştuğu yerlerdir. Örneğin kiliseler. Kiliselerin önlerindeki ihtişamlı ürünler her zaman dikkat çekici bir unsur olmuştur.

Büyük aksesuarlar kiliselerin en çok görünen yerlerine konmuştur ve insanların bu büyük ürünlerin çıkardığı sesle bir araya gelip kiliseyi ziyaret etmesi amaçlanmıştır.

Görkemli aksesuarlar sadece kiliselerde değil, halka açık diğer yerlerde de çokça görülmekteydi. Zamanla boyutları küçülmeye başladı.

Bu durumla birlikte aksesuarlar satın alınabilir bir hale geldi ve bireysel bir eşya olmaya aday oldular. Tabiki henüz halkın geneli bu ürünlere sahip olamıyordu ama elit kesimdeki insanların evlerinde nispeten küçülmüş ürünler önemli köşeleri süslüyordu.

Bildiğimiz ve alışkın olduğumuz mekanizması, yani akrep ve yelkovanın yaygın olarak kullanımı 1600 lü yılların sonlarına doğru gerçekleşmiştir.

Tasarımı ve ölçümü ile ilgili bu gelişmeler zamanla daha da hız kazanmıştır.

 

klavye tuşlu saat küçük çalar saatkırmızı saat küp saat

© 2019 saat