Tüm Kategoriler

Dünya Saatleri

Dünya Saatleri
Camel Active  Yeni Saat Timex Yeni Saat

  Dünya saatleri denince akla gelen ilk şey; yanyana sıralanan ve farklı ülkelerdeki zamanları gösteren modellerdir. Akla gelen diğer bir şey de, ölçümü, tarihi,çeşitliliği ve tasarımları denince akla gelen ve tüm dünyada bu zamana kadar saate dair yapılan ve gerçekleşen olaylardır.

  İnsanlar zamanın başlarından beri zaman ölçümü hakkında hep ilgili olmuşlardır. Ve bu yönde icatlar geliştirmişlerdir. Tam olarak neyi amaçları bilinmemekle birlikte genel olarak bu çabaların amacının zamanı ölçümlemek ve zaman üzerinde bir şekilde hakimiyet kurmak ile ilgili olduğu varsayılıyor.

  İnsanlar zamanı ölçmek için güneş, su, kum gibi materyaller kullanmışlardır. Ve tümden gelim mantığı izlemişlerdir. İlk başlarda çok geniş zaman dilimleri hakkında ölçümlemeler yapmışlardır. Hasat zamanı, bu ölçümlemelerden günümüze gelen en bilinen perioddur.

  Doğum tarihlerini hala hasat zamanına göre belirten nesil hala bize çok yakındır. Zaman geçtikçe bu periodlar kısalmıştır. Gün başlangıcı ve bitişi genellikle güneşin doğuş v batışı baz alınarak hesaplanıyordu. Zaman bölümlemeleri uygarlıklardan uygarlıklara farklılık göstermiştir.

  Mesela ilk gün bölümlemesi Sümerlerce yapılmıştır. Bu çalışmaları Mısırlılar geliştirmiştir. Ve ölçümü konusunda yapılan araştırmalara göre bu çalışmaların son aşamalarında Yunan ve Roma uygarlıklarının da etkin olduğunu görüyoruz.

  Zaman ölçümü incelemelerinde erişilen bulgulara göre oluşumunda insanlar zaman ayarlaması konusunda sadece güneşi kullanmamışlardır.

  Ayın aldığı şekiller, gündüz ve gece oluşumları, yıldızlar, mevsimsel değişiklikler.. bunların hepsi kavram gelişimine etki etmiştir. Bu olgulara dayanarak da güneş .

  kadran resmikırmızı çocuk saati

© 2019 saat