Tüm Kategoriler

Caterpillar Saat

Caterpillar Saat
Wenger Saat Paco Rabanne Saat

 80 yıldan fazla zamandır dünya devleriyle ortaklık yapan Caterpilar her kıtada tanınmaktadır.

 Caterpilar dünyanın en ünlü inşaat araçları markasıdır. Caterpillar Inc. şirketinin hikayesi 19.yüzyılın sonuna Daniel Best ve Benjamin Holt un çiftçilik için kullanılacak buharlı traktör sözünü tutmak için yaşadıkları deneyimlere kadar uzanmaktadır.

 1904 de, bu büyük, buharla çalışan traktörler California tarlalarını 14 yıldır sürmekteydi, ve arasıra özellikle sağnak yağmurlarından sonra California nın yumuşak toprağına gömülmekteydiler. Bu büyük traktörleri takımlarca atla bile saplandıkları yerden kurtarmak zor oluyordu.

 Benjamin Holt un bir fikri vardı neden yol da araçla birlikte taşınmasındı? 24 Kasım 1904 de, Holt No.77 test traktörünün istikamet tekerleklerine tahta blok bağlantılı lastik tırtılları. Sonuçlar etkileyiciydi ve modern traktör doğmuştu.

 Caterpillar, Caterpillar 30 ve Caterpillar 60 traktörleriyle ünlendi. Caterpillar, 15 Nisan 1925 de Stockton, California nın Holt Manufacturing Şirketi ve San Leandro, California nın C. L. Best Gas Traction Şirketi nin birleşmesiyle Caterpillar Tractor Co. olarak oluştu.

 İlk yılın satışları $13 milyondu. Yıl 1929 olduğunda satışlar $52.8 milyona tırmanmıştı ve CAT 1930 lardaki Buhran sırasında da büyümeye devam etti. Holt Manufacturing Şirketi I.Dünya savaşı sırasında caterpillar yolu kullanımına öncülük etmişti.

 Şirketler birleştikten sonra, Caterpillar dizel motora geçilmesini de içeren birçok değişimden geçti. Caterpillar ürünleri Pasifik Savaşı sırasında havaalanı inşa eden ABD Donanması “Seabees” leriyle ün kazandı.

 II.Dünya Savaşı nı takiben şirket hızlı bir tempoda büyüyerek 1950 de ABD dışında ilk müşterek girişimini yaptı ve Caterpillar çokuluslu ortamda gelişiminin altını çizdi.

 Caterpillar ürünleri track-type traktörlerden hidrolik ekskavatörlere, kepçelere, motor greyderlere, karayolu dışında çalışan kamyonlara, lastik tekerlekli yükleyicilere, zirai traktörlere, dizel ve doğalgaz motorlara ve gaz türbinlerine kadar dağılım göstermektedir.

 İnşaat, yol yapımı, madencilik, ormancılık, enerji, ulaşım ve mal taşıma endüstrilerinde kullanılmaktadırlar. Caterpillar’ın crawler traktörleri I. Dünya Savaşı nın bitimine yardımcı olan ilk askeri tanklara ilham kaynağı olmuştur.

 Makinalarının çoğu, Hoover Barajı nın, İngiliz Kanalı nın altındaki tünelin yapımına, Berlin Duvarı nın yıkılmasına, tüm ABD de şehirlerin ve mahallelerin inşaatına yardımcı olmuştur.

 Caterpillar 1982 nin en çok satan yönetim gurusu Tom Peters ın Mükemmellik Arayaşında adlı kitabında mükemmel olarak tanımlanan şirketlerden biridir.

 Dünya devi firmalarla lisans sözleşmesi imzalayarak yan ürünler de piyasaya süren Caterpilar en çok vinçleriyle, ikinci olarak da kol saatleriyle meşhurdur. Caterpillar tasarımlarının ( Caterpillar Watch ) hepsi su geçirmezdir. Kayışlar deri ya da paslanmaz çeliktir.

 Kasaları paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bütün saatlerine 3 yıl garanti veren Caterpilar ayakkabı üretimi de yapmaktadır.

caterpillar

© 2019 saat