Tüm Kategoriler

Beşiktaş Taraftar Saatleri

Beşiktaş Taraftar Saatleri
Lacoste Yeni Saat Wenger Saat

 1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi’nde o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa’nın konağının bahçesinde, başta Osman Paşa’nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Bey’ler olmak üzere 22 kişilik grup haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydılar.

 Barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastik, ilgilendikleri ilk spor branşlarıydı.

 O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit’in adamları Serencebey’deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşadı.

 Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladı.

 Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başladı.

 1903 Mart’ında ise özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu.

 1908’de Meşrutiyet’in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı.

 31 Mart 1909’daki siyasi olaylardan sonra Edirne’de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, Hareket Ordusu ile İstanbul’a geldi.

 Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey’de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, Ihlamur’daki evinin altındaki yeri kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübü‘nün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi.

 Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey’in arkadaşları Refik ve Şerafettin Bey’ler de iyi birer eskrimciydi.

 Bu arada Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey’in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü 13 Ocak 1910 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu.

 Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150’ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur’dan Akaretler’de 49 numaralı binaya taşındı.

 Bir süre sonra bu bina da küçük gelince yine Akaretler’de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası haline getirildi. 

  Beşiktaş’ın ilk arması bugünkünün aynısı, ancak eski Türkçe harflerleydi.

 Dikey şeklinde üç kırmızı, iki beyaz çubuğun üstünde “BJK” harfleri, ortada yukarı bakan Türk bayrağı, altında da kuruluş yılı Rumi takvimle 1319 olarak (yani 1319+584=1903) olarak açıkça belirtilmekteydi.

 Kırmızı-Beyaz olan renkler Balkan Savaşı‘nın kaybedilmesinden sonra tekrar Balkan topraklarının Türkiye’ye katılacağı tarihe kadar olmak üzere Siyah-Beyaz’a çevrildi.

 Taraftarları için özel formalar, çocuk ürünleri, bayan ve erkek giyim  koleksiyonları, cüzdan rozet, anahtarlık, şapka,çanta, saat ve daha birçok ürün piyasaya süren Beşiktaş JK tasarımlarını seçkin saatçilerde ve Beşiktaş storelarda satışa sunmuştur.

 Bayan, erkek ve çocuk olmak üzere üç koleksiyondan oluşan Beşiktaş tasarımları, her taraftarın gururla taşıyacağı son derece şık ürünlerdir.

 Beşiktaş

© 2018 saat